fbpx

Aktualności

Dynamiczny rynek nieruchomości: Co mówią najnowsze statystyki?

Dominik Piechowski 7 kwietnia 2024

Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego w IV kwartale 2023 roku średnie ceny nowych mieszkań wzrosły średnio o 6,3 procent. To dwukrotny wzrost niż na rynku wtórnym. Niemniej jednak jedno województwo wyłamało się z tego trendu.

Już od pewnego czasu zauważalny był przyspieszony wzrost cen mieszkań w IV kwartale 2023 roku, zwłaszcza za sprawą programu „Bezpieczny kredyt 2 %.” Przy jednoczesnym nieznacznym wzroście podaży, przełożyło się to na roczny wzrost o 14,3 procent.

W pierwszym kwartale 2023 roku jeszcze notowano spadek o 0,1 procent, w drugim wzrost wyniósł 3,3 procent., a w trzecim 4 procent.

Średnia cena transakcyjna na rynku wtórnym wzrosła o 3,3 procent. w ujęciu kwartał do kwartału oraz o 11,6 procent. w ujęciu rocznym. W przypadku rynku wtórnego, ceny mieszkań powróciły do poziomu z drugiego kwartału 2023 roku, kiedy to notowano wzrost o 3,2 procent, kwartał do kwartału. W trzecim kwartale 2023 roku wzrost ten wyniósł 5 procent.

W przeciwieństwie do poprzednich raportów, dane opublikowane przez GUS obejmują teraz nie tylko stolice województw i największe rynki, ale całe województwa. Największym skokiem cen mieszkań pochwalić się może województwo małopolskie, gdzie średnia cena transakcyjna (łącznie dla rynku pierwotnego i wtórnego) podskoczyła o 7,9 procent. 

W województwie mazowieckim kupujący mieszkania zapłacili średnio o 4,9 proc. więcej niż trzy miesiące wcześniej.

Jednakże w IV kwartale 2023 roku odnotowano także jedno województwo, w którym średnia cena transakcyjna mieszkań była niższa niż w poprzednim kwartale. Stało się tak w województwie zachodniopomorskim, gdzie odnotowano spadek o 0,4 procent.

Raport GUS potwierdza dalszy wzrost cen mieszkań w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem wzrostów województwa małopolskiego oraz sporadycznych spadków, jak w przypadku zachodniopomorskiego. Dla osób śledzących rynek nieruchomości, te dane stanowią istotne wskazówki przy podejmowaniu decyzji zakupu lub sprzedaży mieszkania.

Jeśli szukasz więcej informacji na temat rynku nieruchomości, zapraszamy do zapoznania się z naszymi artykułami i analizami.

Więcej

Wynajem mieszkań. Kulisy dochodowej strategii finansowej.

Dominik Piechowski 20 lutego 2024

Oszczędzanie i inwestowanie to ważne aspekty, z którymi Polacy często mają trudności, często z powodu braku wiedzy na temat różnorodnych opcji inwestycyjnych. Zamiast aktywnie inwestować, wiele osób trzyma zgromadzone środki w gotówce w domu, na koncie bankowym czy lokacie. Jednak coraz bardziej popularnym wyborem staje się inwestowanie w mieszkania na wynajem.

Ryzyko utraty nieruchomości z dnia na dzień jest niewielkie, co stanowi przewagę nad inwestowaniem
w instrumenty finansowe, o zmiennej wartości. Ponadto działalność finansowa związana
z nieruchomościami jest bardziej zrozumiała i widoczna, co buduje zaufanie inwestorów.

Osoby, które zdobyły dodatkowe mieszkanie, na przykład w spadku oraz te, które chcą efektywnie spożytkować oszczędności, z myślą o długoterminowych celach, zaczynają inwestować w wynajem mieszkań. Z kolei profesjonalni inwestorzy posiadają zróżnicowane portfele nieruchomości, obejmujące od kilku do kilkudziesięciu mieszkań.

W przypadku wynajmu, minimalna rentowność wynosi 3-6% rocznie. Wraz z różnymi modelami wynajmu, może wzrosnąć nawet do kilkunastu procent. Kluczowym elementem jest strategiczne podejście do zakupu, określenie grupy docelowej wynajmu i dostosowanie nieruchomości do tego modelu.

Najbardziej atrakcyjne są mieszkania w centrum miasta. Bliskość atrakcji i komunikacji publicznej przyciąga zwłaszcza młodych, którzy stanowią potencjalnych najemców. Warto również rozważyć inwestycję w nieruchomości, które znajdują się w pobliżu uczelni. To może generować popyt ze strony studentów. Istotne jest także sprawdzenie dostępności dojazdu do pracy dla potencjalnych najemców. Inwestycja w nieruchomość o słabej lokalizacji i braku odpowiedniej infrastruktury komunikacyjnej może prowadzić do niepowodzenia finansowego.

Mieszkania o niskim standardzie już nie cieszą się dużym zainteresowaniem. Decydując się na inwestycję, warto wybierać nieruchomości gotowe do zamieszkania lub być gotowym na dodatkowe koszty remontu, podnoszącego standard co najmniej na poziomie znanej firmy meblowej.

Aby zwiększyć rentowność inwestycji, istotne jest odpowiednie przygotowanie mieszkania, skupienie
się na atrakcyjnej prezentacji, profesjonalnych zdjęciach i skoncentrowanie się na grupie docelowej. Zarządzanie najmem, prawidłowe rozliczenia i właściwa umowa są kluczowe dla sukcesu inwestycji. Profesjonalizacja na rynku wynajmu wzrasta, co wymaga od inwestorów podnoszenia standardów
i dostosowywania się do konkurencyjnego otoczenia.

Ostatni rok był okresem sukcesów dla wielu inwestorów, zarówno dla tych, którzy zdecydowali
się na wynajem, jak i dla tych, którzy chcieli sprzedać nieruchomość z zyskiem.

Rynek najmu jest nadal korzystny dla osiągnięcia atrakcyjnych stop zwrotu. Warto jednak być świadomym rosnących kosztów zakupu nieruchomości, w porównaniu do kwoty wynajmu. 

Ostatnie lata pokazały, że rynek nieruchomości nie jest nieczuły na problemy gospodarcze i sytuację międzynarodową. 

Wydarzenia związane z konfliktem na linii Ukraina-Rosja miały wpływ na rynek najmu w Polsce. Pierwsza fala dużej aktywności ustąpiła miejsca pewnej stagnacji, a od dłuższego czasu obserwujemy ponowne zainteresowanie wynajmem mieszkań. 

Wielu uważało, że ograniczony dostęp do kredytów hipotecznych i wysoka inflacja zniechęcą do zakupów. Jednak od września do końca roku ponad 50% mieszkań wystawionych na sprzedaż znalazło nabywców, co świadczy o silnym zainteresowaniu zakupem. 

Program „Bezpieczny Kredyt 2%” także wprowadził pewne zamieszanie. Większa dostępność kredytów hipotecznych sprawiła, że ludzie częściej kupują, a nie wynajmują mieszkania. Nie oznacza to jednak, że teraz nie warto inwestować. Wybierając inwestycję w mieszkanie na wynajem, można chronić swój majątek przed inflacją i korzystać z rynkowych trendów. Przed podjęciem decyzji o inwestycji w mieszkanie na wynajem, zawsze warto dokładnie przeanalizować lokalny rynek nieruchomości, prognozy wzrostu cen oraz zrozumieć, jakie mogą być związane z tym koszty i ryzyka.

Więcej

Kluczowe porady dla przyszłych właścicieli nieruchomości w Hiszpanii!

Dominik Piechowski 24 listopada 2023

Inwestycja w nieruchomości w Hiszpanii to doskonały pomysł z wielu powodów. Kraj ten przyciąga zarówno urlopowiczów, jak i potencjalnych emigrantów ze względu na atrakcyjne miejscowości turystyczne, piaszczyste plaże, przyjazny klimat, śródziemnomorski styl życia i wyborne lokalne wina. Ostatnio wzrost czynników ekonomicznych i politycznych czyni zakup nieruchomości w Hiszpanii jeszcze bardziej atrakcyjnym.

Jeśli zastanawiasz się, czy jako obcokrajowiec możesz nabyć nieruchomość w Hiszpanii, odpowiedź brzmi tak dla obywateli UE, jednak osoby spoza UE mogą napotkać pewne ograniczenia związane z długością pobytu w kraju. Wszystkie istotne informacje można znaleźć na stronie ambasady Hiszpanii, a także poprzez konsultacje z organizacjami emigracyjnymi. Przejdźmy teraz do omówienia krok po kroku tego procesu transakcyjnego.

Krok 1: Określenie kluczowych cech nieruchomości.

Stworzenie listy priorytetów pomoże Ci i pośrednikowi w znalezieniu idealnego mieszkania, dopasowanego do Twoich preferencji lokalizacyjnych i finansowych.

Oto kilka pytań, które warto rozważyć przy tworzeniu listy priorytetów, które pomogą Ci w znalezieniu idealnego mieszkania:

 • Jaki jest Twój budżet inwestycyjny?
 • Jak planujesz sfinansować zakup?
 • Jak daleko od lotniska powinna być nieruchomość?
 • Czy wolisz życie miejskie, wiejskie czy w kurorcie?
 • Czy zależy Ci na obecności szkoły, siłowni, pól golfowych, kortów tenisowych w okolicy?
 • Ile sypialni i łazienek powinna mieć nieruchomość?
 • Czy jesteś gotów na ewentualny remont?

Krok 2: Wybór odpowiedniego pośrednika.

Zaleca się wybór pośrednika jeszcze przed przybyciem do Hiszpanii. Kluczowy jest wybór agenta, który działa legalnie, ma lokalną wiedzę i zrozumienie dla Twoich potrzeb. Dobry pośrednik jest proaktywny i oferuje obsługę na wysokim poziomie, szybko odpowiada na pytania i skutecznie rozwiązuje problemy. Przewodniczy przez cały proces zakupu, oferując wsparcie także po podpisaniu umowy notarialnej.

Krok 3: Zawieranie umowy, współpraca z prawnikiem i rezerwacja.

Jeśli znalazłeś wymarzoną nieruchomość, czas złożyć ofertę. Twój agent doradzi co do kwoty, ale ostateczna decyzja należy do Ciebie. Ofertę zwykle składa się pisemnie, e-mailem, a odpowiedź przychodzi w ciągu kilku godzin lub dnia.

Po osiągnięciu porozumienia w sprawie ceny, prawnicy obu stron przejmują sprawę. Zalecamy skorzystanie z usług niezależnego hiszpańskiego prawnika, który nadzoruje proces zakupu, doradza w kwestiach podatkowych i zapewnia pełną ochronę prawna. Notariusz potwierdzi dokumenty, ale to prawnik reprezentuje Twoje interesy.

Prawnicy omawiają warunki umowy kupna-sprzedaży, a także dostarczają niezbędne informacje podatkowe. Aby móc działać w Twoim imieniu, musisz udzielić prawnikowi pełnomocnictwa notarialnego, obejmującego różne kwestie, takie jak uzyskanie numeru identyfikacji podatkowej NIE, podpisanie umowy kredytowej, czy zmiana nazwiska w umowach dostawców mediów.

Prawnicy przygotowują dokument rezerwacji, a po przelaniu opłaty rezerwacyjnej nieruchomość jest zdejmowana z rynku. Przy zakupie nieruchomości z rynku pierwotnego, bank udziela gwarancji na wszelkie płatności zgodnie z umową, co zabezpiecza przed ewentualnym bankructwem dewelopera.

Krok 4: Umowa prywatna.

Przygotowanie contrato privado, czyli umowy prywatnej, to zadanie prawników. W tej fazie szczegółowo opisuje się nieruchomość, spisuje warunki i ustala datę podpisania aktu notarialnego. Prawnicy sprawdzają dokumentację nieruchomości, upewniają się, że nie ma na niej żadnych zobowiązań ani sankcji urzędowych poprzednich właścicieli. Przygotowując umowę, sprawdzają zgodność z danymi w akcie notarialnym i dotychczasowymi ustaleniami.

Podczas podpisywania umowy prywatnej kupujący wpłaca 10% wartości nieruchomości jako zadatek. Przed podpisaniem, prawnik sprawdza, czy umowa spełnia Twoje oczekiwania. Standardowy czas między umową prywatną a aktem notarialnym to 30 dni. Jeśli planujesz kredyt hipoteczny, warto złożyć wniosek po podpisaniu dokumentu rezerwacji lub wcześniej. Aby uniknąć stresu związanego z opóźnieniem banku, w umowie prywatnej można uwzględnić 45 lub 60-dniowy termin.

Krok 5: Finalizacja transakcji.

Potwierdzenie umowy kupna-sprzedaży jest sporządzane przez notariusza w języku hiszpańskim. Jeśli nie znasz tego języka, warto zabrać ze sobą osobę biegłą w hiszpańskim lub skorzystać z tłumacza przysięgłego. Warto zamówić projekt aktu notarialnego wcześniej i zlecić tłumaczenie.

Po podpisaniu aktu notarialnego, strony wymieniają się czekami bankowymi i kluczami. Prawnicy zajmują się formalnościami, takimi jak przepisanie mediów, opłacenie podatków i złożenie aktu notarialnego w Registro de Propiedad.

Po wyjściu z notariatu otrzymasz kopię aktu zakupu nieruchomości, a oryginał zostanie przesłany do Ciebie po około miesiącu, gdy Registro dokona wpisu zmiany właściciela.

Finansowanie zakupu nieruchomości w Hiszpanii – co trzeba wiedzieć?

Przed podjęciem decyzji o zakupie warto ustalić kilka istotnych kwestii finansowych. Po pierwsze, dokładnie oceń, jaką kwotą dysponujesz natychmiastowo. Jeśli planujesz finansowanie poprzez kredyt hipoteczny, dowiedz się, ile potrzebujesz wkładu własnego i jak będziesz spłacał kredyt. Kolejną istotną sprawą są różne dodatkowe koszty. Zorientuj się, jakie podatki i opłaty są związane z zakupem nieruchomości, oraz oszacuj koszty utrzymania nieruchomości, wliczając wydatki związane z pobytem w niej.

Kredyt hipoteczny: Wybór opcji finansowania nieruchomości

Polskie banki udzielają jedynie tradycyjnych pożyczek. Najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest ubieganie się o kredyt w Hiszpanii.

Poniżej znajduje się lista dokumentów, które hiszpański bank może poprosić o przedstawienie. Warto zauważyć, że wszystkie dokumenty muszą być przetłumaczone na język hiszpański.

Dla osoby prywatnej:

 • Zaświadczenie o trzech ostatnich wypłatach;
 • Umowa o pracę;
 • Zeznania podatkowe z ostatnich dwóch lat;
 • Wyciąg z konta z ostatnich sześciu miesięcy;
 • Zaświadczenie z biura informacji kredytowej w kraju;
 • Referencje z banku.

Dla firmy lub osoby prowadzącej działalność gospodarczą:

 • Zeznania podatkowe z ostatnich dwóch lat;
 • Rachunek zysków i strat z ostatnich dwóch lat;
 • Wpływy netto i dywidendy wypłacone w ostatnich dwóch latach;
 • Wyciąg z konta z ostatnich sześciu miesięcy;
 • Referencje z banku.

Konto w hiszpańskim banku: Kluczowe dla transakcji nieruchomości

Otwarcie hiszpańskiego konta bankowego jest nieodzowne, nawet bez zaciągania kredytu hipotecznego. Konto to powinno być założone przed podpisaniem aktu notarialnego. Na tym koncie dokonasz przelewów środków na zakup nieruchomości, a także otrzymasz czeki bankierskie, które będą używane w notariacie. W obrocie nieruchomościami na hiszpańskim rynku, czeki bankierskie są wciąż powszechnie stosowane, a notariusze zazwyczaj preferują tę formę transakcji od przelewów. Alternatywą jest przelanie środków na konto powiernicze adwokata, który zleci bankowi wystawienie odpowiednich czeków. Jednak po tej fazie adwokat nie będzie już zarządzał opłatami związanymi z nieruchomością, a te będą pobierane z Twojego konta w hiszpańskim banku. Po podpisaniu aktu notarialnego, z tego konta automatycznie będą opłacane rachunki za media za pomocą direct debit, a także inne związane z nieruchomością opłaty, takie jak podatek od nieruchomości.

Koszty transakcji przy zakupie nieruchomości w Hiszpanii

Przy planowaniu budżetu na zakup nieruchomości, nie zapomnij uwzględnić kosztów bezpośrednio związanych z transakcją. Ceny w ofertach deweloperskich i na rynku wtórnym są cenami netto, do których dodaje się koszty transakcyjne, szacowane na 10-15% ceny zakupu. W zależności od źródła zakupu, koszty się różnią.

Dodatkowe koszty:

 • Opłaty notarialne: około 1% wartości transakcji netto + 21% VAT.
 • Opłata za wpis do ksiąg wieczystych: około 60% opłaty notarialnej.
 • Honorarium niezależnego adwokata: 1% wartości transakcji netto + 21% VAT (negocjowalne).
 • Koszty związane z kredytem hipotecznym:
 • Wycena – od 650 EUR, zależnie od ceny zakupu.
 • Prowizja pożyczkodawcy – 1,5% kapitału.
 • Podatek od czynności prawnych AJD – 1,5% kapitału.

Kluczowa rola lokalizacji

Chociaż cena odgrywa ważną rolę, nie jest ona decydującym czynnikiem atrakcyjności inwestycji w nieruchomość. Zanim skoncentrujesz się na cenie mieszkania, dokładnie zapoznaj się z charakterem dzielnicy czy osiedla. Nawet jeśli uda ci się stworzyć wyjątkowe mieszkanie, niechętna opinia o okolicy może utrudnić znalezienie nabywcy. Ważne jest, aby spojrzeć realistycznie na aspekty lokalizacyjne, zanim zainwestujesz emocje i środki finansowe.

Skorzystaj z Lokalnej Wiedzy

Przy poszukiwaniach nieruchomości do remontu w Hiszpanii warto skonsultować się z osobami dobrze zaznajomionymi z lokalnym rynkiem. Takie osoby posiadają informacje niedostępne dla zewnętrznych inwestorów. Dodatkowo, warto uzyskać wsparcie od profesjonalisty z branży budowlanej, który może dokładnie ocenić stan techniczny budynku i wycenić ewentualne prace.

Najczęstsze błędy przy zakupie nieruchomości w Hiszpanii

 1. Niedoszacowanie Kosztów Transakcyjnych: Ceny nieruchomości powinny uwzględniać 10-15% kosztów transakcyjnych, obejmujących podatki, opiekę prawną, notariusza, rejestrację nieruchomości i prowizje kredytowe.
 2. Ignorowanie Wahań Kursów Walut: Fluktuacje kursów walutowych mogą znacząco wpłynąć na koszty transakcji. Dlatego ważny jest kontakt ze specjalistą.
 3. Wiara w Super Okazje: Choć okazje zdarzają się, trzeba pamiętać, że są wyjątkowe, nie stanowiąc standardu rynku.
 4. Brak Wiedzy na Temat Kosztów Utrzymania: Posiadanie nieruchomości wiąże się z różnymi opłatami, takimi jak podatek od nieruchomości, opłaty za śmieci, ubezpieczenie, opłaty do wspólnoty i media.
 5. Nieznajomość Lokalizacji: Decyzje oparte wyłącznie na opiniach innych osób dotyczących lokalizacji mogą prowadzić do nieodpowiednich inwestycji.
 6. Nierozważne Zawieranie Umów Kredytowych: Negocjacja warunków kredytu hipotecznego jest kluczowa, a wybór powinien być dobrze przemyślany.
 7. Samodzielne Działanie Bez Pomocy Profesjonalistów: Współpraca z agencją nieruchomości i prawnikiem jest kluczowa dla uniknięcia problemów i dodatkowych wydatków.
 8. Sugerowanie się Polskimi Procedurami: Procedury polskie różnią się od hiszpańskich, dlatego warto skorzystać z pomocy doświadczonych profesjonalistów z Polsko-hiszpańskim doświadczeniem.


Ponadto problemem, z którym mogą się spotkać właściciele nieruchomości w Hiszpanii, są nielegalni lokatorzy, zwani „ocupas”. Ze względu na specyficzne przepisy i długotrwałe postępowania związane z przymusową eksmisją, wielu obawia się niepożądanych gości w swoich domach w ich nieobecność. Istnieją jednak sposoby ochrony przed tym zjawiskiem, zarówno na etapie zakupu nieruchomości, jak i po nim. Montaż systemów alarmowych lub zawarcie umowy z profesjonalistą, który regularnie sprawdza stan nieruchomości, to często rozważane opcje.

Ciesz się planowaniem swojej nieruchomości w Hiszpanii!

Więcej

Wskazówki dla przyszłych nabywców. Jak odnaleźć wymarzone mieszkanie?

Dominik Piechowski 17 sierpnia 2023

Poszukujesz idealnego lokum? Bez względu na to, czy jesteś dopiero na początku swojej nieruchomościowej podróży, czy już doświadczonym inwestorem, wybór odpowiedniego mieszkania to kluczowa decyzja. Poniżej znajdziesz kilka praktycznych porad, które wesprą Cię w znalezieniu mieszkania spełniającego Twoje oczekiwania:

 • Zdefiniuj priorytety: Zanim rozpoczniesz poszukiwania, warto wyznaczyć priorytety. Czy najważniejsza jest dla Ciebie lokalizacja, metraż, wyposażenie, czy może raczej bliskość komunikacji i infrastruktury?
 • Ustal budżet: Wypracuj realistyczny budżet na nieruchomość oraz uwzględnij dodatkowe wydatki, takie jak podatki, utrzymanie czy potencjalne remonty. Warto pamiętać, że koszt mieszkania to nie tylko kwota zakupu, ale także koszty związane z eksploatacją.
 • Wybierz właściwą lokalizację: Wybór dogodnego położenia, dostosowanego do Twoich potrzeb i stylu życia, ma ogromne znaczenie. Zastanów się nad odległością od pracy, szkół, sklepów oraz innych istotnych punktów.
 • Stan techniczny: Skup się na kondycji technicznej mieszkania. Czy wymaga ono remontu czy jedynie odświeżenia? Jakie jest stan instalacji?
 • Perspektywa przyszłości: Zastanów się, czy wybrana nieruchomość będzie nadal odpowiednia za kilka lat. Czy spełni Twoje potrzeby w przyszłej perspektywie?
 • Skorzystaj z fachowej rady: Współpracuj z doświadczonym agentem nieruchomości, który pomoże Ci odnaleźć oferty spełniające Twoje oczekiwania. Konsultacja z prawnikiem również może okazać się niezwykle pomocna.
 • Staranne oględziny: Przed podjęciem decyzji o zakupie, dokładnie przyjrzyj się mieszkanie. Sprawdź każdy detal, od stanu ścian po stan techniczny instalacji.
 • Myśl perspektywicznie: Rozważ, czy wybór danej nieruchomości jest spójny z Twoimi długoterminowymi planami życiowymi, np. czy spełni Twoje potrzeby w przypadku planowanej rodziny czy ewentualnej zmiany pracy.

Nie spiesz się i podejmuj decyzję na podstawie gruntownych analiz. Znalezienie idealnego mieszkania to proces wymagający czasu i zaangażowania, jednak pamiętaj, że to inwestycja na wiele lat. W razie potrzeby, nasi eksperci stoją do Twojej dyspozycji, gotowi odpowiedzieć na wszelkie pytania i wesprzeć Cię na każdym etapie tego procesu.

Powodzenia w poszukiwaniach!

Serdecznie pozdrawiamy,

Zespół TreeHouse Nieruchomości

Więcej

Zrozumienie Bezpiecznego Kredytu 2%.

Dominik Piechowski 20 lipca 2023

Dla wielu osób, szczególnie młodych, zakup pierwszego mieszkania staje się coraz większym wyzwaniem. W miarę jak ceny nieruchomości stale rosną, a kredyty stają się coraz droższe, spełnienie tego marzenia jest coraz trudniejsze.

Co to jest Bezpieczny Kredyt 2%?

Program „Pierwsze Mieszkanie” oferuje specjalny produkt kredytowy o nazwie „Bezpieczny Kredyt 2%”, który został stworzony z myślą o ułatwieniu Polakom zakupu pierwszej własnej nieruchomości. Głównym celem tego programu jest dostarczenie preferencyjnych warunków dla kredytów hipotecznych. Podstawową korzyścią dla kredytobiorcy jest ustalone oprocentowanie na poziomie 2%, przez pierwsze 120 rat, co oznacza spłacanie kredytu po stałej, korzystnej stopie przez 10 lat. Do tego należy dodać marżę banku, która będzie mieściła się w określonych ramach ustalonych ustawowo.

Oczywiście, jak w przypadku innych kredytów, bank może doliczyć pewną prowizję. Natomiast resztę kosztów kredytu pokryje państwo, w postaci dopłaty, która będzie różnicą między średnim oprocentowaniem kredytów o stałej stopie oferowanych przez banki, a oprocentowaniem 2%. Dla przykładu, jeśli średnie oprocentowanie kredytów wynosi 8%, państwo dopłaci 6%, a kredytobiorca spłaci jedynie 2% + marżę banku (przez pierwsze 10 lat). Program zapewnia stabilność i pewność spłaty kredytu w pierwszych 10 latach, co czyni go „bezpiecznym”, zgodnie z Ustawą o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe.

Po upływie 10 lat i spłacie 120 rat ze wsparciem państwa, kredytobiorca będzie spłacał raty zgodnie z aktualnym poziomem oprocentowania stosowanym przez bank. Banki, dokonując oceny zdolności kredytowej kandydatów na kredyt 2%, będą uwzględniały cały okres spłaty. Program przewiduje również dodatkowe mechanizmy, które mają pomóc w przypadku, gdy po zakończeniu okresu wsparcia rata kredytu staje się zbyt obciążająca – na przykład możliwość wydłużenia okresu kredytowania o 5 lat.

Bezpieczny Kredyt 2% – warunki uzyskania

Kredyt na poziomie 2% w ramach programu „Pierwsze Mieszkanie” jest dostępny dla określonej grupy osób, a spełnienie pewnych kryteriów jest niezbędne, aby zakwalifikować się do programu. Pierwszym istotnym warunkiem jest wiek kredytobiorcy. Bezpieczny Kredyt 2% jest przeznaczony wyłącznie dla osób, które nie przekroczyły 45. roku życia. W przypadku małżeństw lub partnerów, którzy są rodzicami co najmniej jednego wspólnego dziecka, co najmniej jeden z partnerów musi spełniać ten wymóg wiekowy. Kolejnym kluczowym kryterium jest fakt, że kredyt 2% może być przyznany wyłącznie na zakup pierwszej nieruchomości. Oznacza to, że osoby, które nie posiadały wcześniej mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu (czyli nie miały prawa własności do wspomnianych nieruchomości), mogą ubiegać się o ten rodzaj kredytu. W przypadku, gdy kredyt zostaje zaciągnięty przez małżonków, żaden z nich nie może być wcześniej właścicielem nieruchomości. Rozdzielność majątkowa nie ma tu znaczenia. Warto również zaznaczyć, że jeśli kredytobiorca, będąc singlem, skorzysta z kredytu 2%, a później wejdzie w związek małżeński z osobą, która posiada własne mieszkanie, zgodnie z ustawą nie traci on prawa do dopłat. Spełnienie tych warunków jest istotne, aby móc skorzystać z korzyści, jakie oferuje program „Pierwsze Mieszkanie”, umożliwiając młodym osobom i rodzinom zakup pierwszego własnego lokum w bardziej przystępny sposób.

Bezpieczny Kredyt 2% – na co można go przeznaczyć?

Znaczenie ma również to, na co zostaną przeznaczone środki z kredytu 2%. Dopłata do kredytu hipotecznego będzie dostępna tylko dla osób chcących dokonać zakupu:

 • mieszkania z rynku pierwotnego,
 • mieszkania z rynku wtórnego,
 • domu z rynku wtórnego,
 • działki budowlanej z zamiarem budowy domu jednorodzinnego.

Ponadto kredyt będzie można uzyskać na dokończenie istniejącej budowy.

Maksymalna kwota kredytu 2%

W programie „Pierwsze Mieszkanie” istnieją pewne limity i ograniczenia dotyczące wysokości kredytów na pierwsze mieszkanie, jednakże brak jest jakichkolwiek restrykcji odnośnie powierzchni mieszkania, czy też ceny za 1 m².

Maksymalne limity kredytów 2% na pierwsze mieszkanie zostały ustalone i prezentują się następująco:

 1. 500 tys. zł – dla singla przystępującego do programu.
 2. 600 tys. zł – dla małżeństwa lub rodziców posiadających co najmniej jedno wspólne dziecko.
 3. 150 tys. zł – jako wsparcie na dokończenie budowy domu, który do tej pory był finansowany gotówką, pod warunkiem, że kredytobiorca prowadzi gospodarstwo domowe wspólnie z małżonkiem lub w skład gospodarstwa domowego wchodzi co najmniej jedno dziecko.
 4. 100 tys. zł – także jako wsparcie na dokończenie budowy domu, który do tej pory był finansowany gotówką, jeśli kredytobiorca prowadzi jednoosobowe gospodarstwo domowe.

Należy zaznaczyć, że bezpieczny kredyt 2% może zostać przyznany tylko pod warunkiem, że w dniu złożenia wniosku kredytobiorca nie jest stroną umowy innego kredytu hipotecznego, a także jeśli jeszcze nie nabył prawa własności do lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. W trakcie korzystania z kredytu 2% nie można również zaciągnąć żadnego innego kredytu hipotecznego. Całkowita suma kredytów wziętych na zakup nieruchomości musi więc mieścić się w określonych wyżej limitach.

Czy jest potrzebny wkład własny?

Bezpieczny Kredyt 2% wraz z dopłatą od państwa stanowi korzystną ofertę, podobną do innych kredytów oferowanych przez komercyjne banki. Istnieje jednak jedna zasadnicza różnica – konieczność wniesienia wkładu własnego, co jest typowym wymogiem przy kredytach hipotecznych. Wysokość tego wkładu jest ustalana przez bank, ale nie może przekroczyć 200 tysięcy złotych, zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy.

Warto zaznaczyć, że wkład własny nie musi być jedynie w postaci gotówki – może zostać zrealizowany także poprzez inny rodzaj majątku, jak na przykład działka własnościowa. Istotne jest, aby kredytobiorca dysponował wymaganym wkładem, który wpływa na ogólną zdolność kredytową i jest swoistym zabezpieczeniem dla banku.

Podsumowanie

Program kredytów z oprocentowaniem 2% został stworzony jako odpowiedź na ograniczoną zdolność kredytową Polaków, spowodowaną wysokimi stopami procentowymi. Program ten cieszy się znacznym zainteresowaniem, szczególnie wśród młodych osób, które marzą o posiadaniu swojego pierwszego mieszkania lub domu.

Jeśli planujesz w najbliższym czasie zakup swojej pierwszej nieruchomości, warto śledzić bieżące doniesienia w sprawie kredytu 2% i być na bieżąco z aktualnościami dotyczącymi tego programu.

Oferowanie kredytów hipotecznych o oprocentowaniu 2% ma na celu zachęcenie osób, które do tej pory miały ograniczone możliwości finansowe związane z zakupem nieruchomości, do spełnienia swoich marzeń o posiadaniu własnego mieszkania lub domu. Jednak kluczowym elementem jest poznanie wszystkich szczegółów oferty, w tym marż i prowizji banków, aby móc dokładnie oszacować, czy to rozwiązanie będzie dla nas opłacalne i korzystne z długoterminowego punktu widzenia.

Dlatego zachęcamy wszystkich, którzy zastanawiają się nad zakupem swojej pierwszej nieruchomości, aby śledzili bieżące informacje na temat kredytu 2% i konsultowali się z ekspertami finansowymi, aby podjąć dobrze poinformowaną decyzję. Spełnienie tego marzenia może być bliżej, niż się wydaje, dzięki dostępnym narzędziom finansowym, takim jak program kredytów z oprocentowaniem 2%.

Wedle prognoz ekspertów tylko w tym roku udzielonych może zostać 40–60 tys. kredytów, a do końca 2027 r., gdy skończyć się ma program „Pierwsze mieszkanie”, mogłoby ich być nawet 200–300 tys. – o ile oczywiście pieniędzy nie zabraknie. Jest to kluczowe zastrzeżenie, bo zgodnie z projektem ustawy budżet przygotowany jest na 155 tys. kredytów w tym okresie.

Obserwując obecną popularność tego produktu, jest spora szansa, że chętnych będzie więcej, niż zakładają szacunki rządowe, a te 155 tys. rozejdzie się w dosyć dużym tempie.

Więcej

Mamy piątek, 28 kwietnia. Co dziś się zmieni w branży nieruchomości?

Dominik Piechowski 28 kwietnia 2023

Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku (potocznie zwane świadectwem energetycznym) to dokument zawierający informacje o efektywności energetycznej budynku oraz zalecenia dotyczące poprawy jego efektywności.

Informuje on ile energii potrzeba do zaspokojenia potrzeb energetycznych nieruchomości lub jej części, czyli do:

 • ogrzewania i wentylacji
 • podgrzewania wody
 • chłodzenia powietrza
 • oświetlenia

W jakich sytuacjach świadectwo jest wymagane i jakie informacje należy zawierać w ogłoszeniach?

Obowiązkowo należy przekazać go kupującemu lub najemcy, w momencie sprzedaży lub najmu nieruchomości!

W ogłoszeniach sprzedaży lub wynajmu, od dziś należy podawać następujące parametry (dla nieruchomości, które mają sporządzone świadectwo charakterystyki energetycznej):

 • wskaźniki rocznego zapotrzebowania na energię użytkową, energię końcową i nieodnawialną energię pierwotną
 • udział odnawialnych źródeł energii w rocznym zapotrzebowaniu na energię końcową
 • jednostkową wielkość emisji dwutlenku węgla

Świadectwo charakterystyki energetycznej nie jest wymagane, jeśli dom lub mieszkanie jest wykorzystywane na własny użytek.

Kto ma obowiązek przedstawienia świadectwa?

 • właściciel
 • osoby, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu
 • osoby, której przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego
 • zarządcy budynku lub części budynku

Za niewykonanie obowiązku przekazania świadectwa nabywcy lub kopii/wydruku świadectwa najemcy grozi grzywna do 5.000 zł!

Świadectwo charakterystyki energetycznej można przekazać zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej.

 • W przypadku formy papierowej, należy pamiętać o tym, aby dokument był opatrzony numerem nadanym w centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków oraz własnoręcznym podpisem osoby uprawnionej
 • W przypadku formy elektronicznej także należy pamiętać o tym numerze

Świadectwo charakterystyki energetycznej należy przekazać najpóźniej w dniu podpisania aktu notarialnego, co zostanie w nim odnotowane.

Jak długo świadectwo jest ważne?

Świadectwo charakterystyki energetycznej ważne jest przez 10 lat od dnia jego sporządzenia.

Jeśli świadectwa przekazane zostały przed dniem wejścia w życie ustawy (28 kwietnia 2023 r.), to zachowają one ważność przez okres, na jaki zostały sporządzone.

Świadectwo straci ważność przed upływem tego terminu, jeżeli zostaną przeprowadzone roboty budowlano-instalacyjne, w wyniku których zmianie ulegnie charakterystyka energetyczna budynku lub części budynku (np. wymiana okien, wymiana źródła ciepła, docieplenie budynku).

Gdzie zawnioskować o świadectwo charakterystyki energetycznej?

Za sporządzenie świadectwa charakterystyki energetycznej odpowiada:

 • właściciel lub zarządca budynku, gdy jest ono wymagane przy zawarciu umowy sprzedaży lub najmu
 • osoba, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, jeżeli chce je zbyć

W przypadku, gdy umowa dotyczy całego budynku, należy posiadać świadectwo dla całej nieruchomości. Jeżeli sprzedana lub wynajęta ma być tylko jego część (np. mieszkanie), to świadectwo należy sporządzić jedynie dla tej części budynku.

Kto wydaje świadectwo charakterystyki energetycznej?

Świadectwa energetyczne budynków mogą wydawać uprawnieni audytorzy energetyczni, posiadający odpowiednie kwalifikacje i uprawnienia. Należy szukać ich w Centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków, który prowadzony jest online przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Nieruchomości zwolnione z posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej:

 • zabytki
 • miejsca kultu i działalności religijnej
 • budynki przemysłowe i gospodarcze, które nie są wyposażone w instalację zużywającą energię (z wyłączeniem oświetlenia)
 • domy i mieszkania, które są użytkowane nie dłużej niż 4 miesiące w roku
 • gospodarstwa rolne, w których roczne obliczeniowe zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną nie jest wyższe niż 50 kWh/m2

Pamiętajcie o tym!

Więcej

Jakie dokumenty są potrzebne do przeprowadzenia transakcji sprzedaży mieszkania, działki lub domu?

Ewa Czupryńska 12 kwietnia 2022

Przygotowujesz się do sprzedaży swojej nieruchomości? Na samą myśl o formalnościach dostajesz zawrotu głowy? Spokojnie, lista nie jest aż tak długa. Wszystko zależy przede wszystkim od rodzaju nieruchomości, ale także od indywidualnej sytuacji. Małą ściągawkę prezentujemy poniżej, jednak należy mieć na uwadze, że nie jest to katalog zamknięty.

Więcej

„Home Staging”, czyli jak przygotować nieruchomość do sprzedaży?

Anna Jankowska 7 marca 2022

Sprzedaż nieruchomości to z pozoru prosta sprawa. Jednak, jak to mówią: „Im dalej w las, tym więcej drzew”. Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie? Jak sprawić, aby nasze ogłoszenie nie zginęło wśród setek innych? Jak odmienić naszą nieruchomość, aby podczas prezentacji pozostawiła wyłącznie pozytywne odczucia? Jednym z niezawodnych sposobów jest profesjonalne przygotowanie nieruchomości do sprzedaży – Home Staging.

Więcej

5 powodów, dla których warto mieć pośrednika na wyłączność.

Dominik Piechowski 6 marca 2022

Umowa na wyłączność. Sprzedającym nadal często kojarzy się z ograniczeniami (brakiem możliwości samodzielnej sprzedaży nieruchomości). Natomiast dla wielu pośredników pracujących w systemie umów otwartych to swoisty „Święty Graal”. Niestety.

Na szczęście, to się zmienia! Głównie za sprawą solidnych i kompetentnych agentów. Takich, którzy z tego narzędzia potrafią uczynić rzecz niebywale pożyteczną dla obydwu stron współpracy.

Więcej