fbpx

Dynamiczny rynek nieruchomości: Co mówią najnowsze statystyki?

Dominik Piechowski 7 kwietnia 2024

Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego w IV kwartale 2023 roku średnie ceny nowych mieszkań wzrosły średnio o 6,3 procent. To dwukrotny wzrost niż na rynku wtórnym. Niemniej jednak jedno województwo wyłamało się z tego trendu.

Już od pewnego czasu zauważalny był przyspieszony wzrost cen mieszkań w IV kwartale 2023 roku, zwłaszcza za sprawą programu „Bezpieczny kredyt 2 %.” Przy jednoczesnym nieznacznym wzroście podaży, przełożyło się to na roczny wzrost o 14,3 procent.

W pierwszym kwartale 2023 roku jeszcze notowano spadek o 0,1 procent, w drugim wzrost wyniósł 3,3 procent., a w trzecim 4 procent.

Średnia cena transakcyjna na rynku wtórnym wzrosła o 3,3 procent. w ujęciu kwartał do kwartału oraz o 11,6 procent. w ujęciu rocznym. W przypadku rynku wtórnego, ceny mieszkań powróciły do poziomu z drugiego kwartału 2023 roku, kiedy to notowano wzrost o 3,2 procent, kwartał do kwartału. W trzecim kwartale 2023 roku wzrost ten wyniósł 5 procent.

W przeciwieństwie do poprzednich raportów, dane opublikowane przez GUS obejmują teraz nie tylko stolice województw i największe rynki, ale całe województwa. Największym skokiem cen mieszkań pochwalić się może województwo małopolskie, gdzie średnia cena transakcyjna (łącznie dla rynku pierwotnego i wtórnego) podskoczyła o 7,9 procent. 

W województwie mazowieckim kupujący mieszkania zapłacili średnio o 4,9 proc. więcej niż trzy miesiące wcześniej.

Jednakże w IV kwartale 2023 roku odnotowano także jedno województwo, w którym średnia cena transakcyjna mieszkań była niższa niż w poprzednim kwartale. Stało się tak w województwie zachodniopomorskim, gdzie odnotowano spadek o 0,4 procent.

Raport GUS potwierdza dalszy wzrost cen mieszkań w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem wzrostów województwa małopolskiego oraz sporadycznych spadków, jak w przypadku zachodniopomorskiego. Dla osób śledzących rynek nieruchomości, te dane stanowią istotne wskazówki przy podejmowaniu decyzji zakupu lub sprzedaży mieszkania.

Jeśli szukasz więcej informacji na temat rynku nieruchomości, zapraszamy do zapoznania się z naszymi artykułami i analizami.