fbpx

Wynajem mieszkań. Kulisy dochodowej strategii finansowej.

Dominik Piechowski 20 lutego 2024

Oszczędzanie i inwestowanie to ważne aspekty, z którymi Polacy często mają trudności, często z powodu braku wiedzy na temat różnorodnych opcji inwestycyjnych. Zamiast aktywnie inwestować, wiele osób trzyma zgromadzone środki w gotówce w domu, na koncie bankowym czy lokacie. Jednak coraz bardziej popularnym wyborem staje się inwestowanie w mieszkania na wynajem.

Ryzyko utraty nieruchomości z dnia na dzień jest niewielkie, co stanowi przewagę nad inwestowaniem
w instrumenty finansowe, o zmiennej wartości. Ponadto działalność finansowa związana
z nieruchomościami jest bardziej zrozumiała i widoczna, co buduje zaufanie inwestorów.

Osoby, które zdobyły dodatkowe mieszkanie, na przykład w spadku oraz te, które chcą efektywnie spożytkować oszczędności, z myślą o długoterminowych celach, zaczynają inwestować w wynajem mieszkań. Z kolei profesjonalni inwestorzy posiadają zróżnicowane portfele nieruchomości, obejmujące od kilku do kilkudziesięciu mieszkań.

W przypadku wynajmu, minimalna rentowność wynosi 3-6% rocznie. Wraz z różnymi modelami wynajmu, może wzrosnąć nawet do kilkunastu procent. Kluczowym elementem jest strategiczne podejście do zakupu, określenie grupy docelowej wynajmu i dostosowanie nieruchomości do tego modelu.

Najbardziej atrakcyjne są mieszkania w centrum miasta. Bliskość atrakcji i komunikacji publicznej przyciąga zwłaszcza młodych, którzy stanowią potencjalnych najemców. Warto również rozważyć inwestycję w nieruchomości, które znajdują się w pobliżu uczelni. To może generować popyt ze strony studentów. Istotne jest także sprawdzenie dostępności dojazdu do pracy dla potencjalnych najemców. Inwestycja w nieruchomość o słabej lokalizacji i braku odpowiedniej infrastruktury komunikacyjnej może prowadzić do niepowodzenia finansowego.

Mieszkania o niskim standardzie już nie cieszą się dużym zainteresowaniem. Decydując się na inwestycję, warto wybierać nieruchomości gotowe do zamieszkania lub być gotowym na dodatkowe koszty remontu, podnoszącego standard co najmniej na poziomie znanej firmy meblowej.

Aby zwiększyć rentowność inwestycji, istotne jest odpowiednie przygotowanie mieszkania, skupienie
się na atrakcyjnej prezentacji, profesjonalnych zdjęciach i skoncentrowanie się na grupie docelowej. Zarządzanie najmem, prawidłowe rozliczenia i właściwa umowa są kluczowe dla sukcesu inwestycji. Profesjonalizacja na rynku wynajmu wzrasta, co wymaga od inwestorów podnoszenia standardów
i dostosowywania się do konkurencyjnego otoczenia.

Ostatni rok był okresem sukcesów dla wielu inwestorów, zarówno dla tych, którzy zdecydowali
się na wynajem, jak i dla tych, którzy chcieli sprzedać nieruchomość z zyskiem.

Rynek najmu jest nadal korzystny dla osiągnięcia atrakcyjnych stop zwrotu. Warto jednak być świadomym rosnących kosztów zakupu nieruchomości, w porównaniu do kwoty wynajmu. 

Ostatnie lata pokazały, że rynek nieruchomości nie jest nieczuły na problemy gospodarcze i sytuację międzynarodową. 

Wydarzenia związane z konfliktem na linii Ukraina-Rosja miały wpływ na rynek najmu w Polsce. Pierwsza fala dużej aktywności ustąpiła miejsca pewnej stagnacji, a od dłuższego czasu obserwujemy ponowne zainteresowanie wynajmem mieszkań. 

Wielu uważało, że ograniczony dostęp do kredytów hipotecznych i wysoka inflacja zniechęcą do zakupów. Jednak od września do końca roku ponad 50% mieszkań wystawionych na sprzedaż znalazło nabywców, co świadczy o silnym zainteresowaniu zakupem. 

Program „Bezpieczny Kredyt 2%” także wprowadził pewne zamieszanie. Większa dostępność kredytów hipotecznych sprawiła, że ludzie częściej kupują, a nie wynajmują mieszkania. Nie oznacza to jednak, że teraz nie warto inwestować. Wybierając inwestycję w mieszkanie na wynajem, można chronić swój majątek przed inflacją i korzystać z rynkowych trendów. Przed podjęciem decyzji o inwestycji w mieszkanie na wynajem, zawsze warto dokładnie przeanalizować lokalny rynek nieruchomości, prognozy wzrostu cen oraz zrozumieć, jakie mogą być związane z tym koszty i ryzyka.